جدید
گردوی کاغذی
Move your mouse over image or click to enlarge
  • گردوی کاغذی
  • گردوی کاغذی

نهال گردوی پوست کاغذی

sh102

محصول جدید

گردوی کاغذی

گردوی کاغذی بهترین نوع رقم برای آجیل است که اواخر شهریور ماه می رسدو از سال پنجم به بار اقتصادی میرود  و رنگ پوست میوه شکلاتی کم رنگ می باشد .

جزییات بیشتر

موجود است

30,000 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

 

پراکنش جغرافیایی و ارقام گردو:                                                                                                                 

درخت گردو از درختان بسیار باارزش می باشد که در بسیاری از نقاط جهان کاشت می شودوهمچنین گونه هایی از ان در امریکای شمالی و جنوبی به طور طبیعی می رویند و کاشته می شوند . تنها جنگل باقی مانده از این محصول در دنیا هم اکنون در قرقزیستان ودر شرایط بسیار خوب موجود است . گردوهایی که در نقاط گردو خیزایران کاشته شده اند از گونه گردوی معمولی هستند. این گردوها در نقاط مختلف ایران با نام های گوناگون محلی نامیده می شوند.با این توصیف مهم ترین انواع گردو که در ایران کاشته می شودعبارتند از : گردوی کاغذی˛ گردوی سنگی˛ گردوی ماکویی˛ گردوی سوزنی˛ نوک کلاغی˛ خوشه ای و...               

شرایط آب و هوایی گردو :                                                                           

درخت گردو درطول تابستان و زمستان نسبت به گرما و سرمای بیش از حد حساس است. گردو می‌تواند سرمای ۱۱- درجه سانتی گراد را بدون خسارت جدی تحمل کند ولی پس از شروع رشد، سرمای ۲- تا ۳- درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن برگها، شاخه‌ها و گلها شده ودر نتیجه محصول کاهش می‌یابد. دمای بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد موجب آفتاب سوختگی پوست سبز و چروکیدگی مغز را باعث می شود و گاهی وقتها هم میوه پوک می شود . هوای خنک و فصل رشد کوتاه از عوامل محدود کننده برای پرورش گردو هستند. گردو مانند سایر درختان نیاز سرمایی آن بایستی بر اورده شود در غیر این صورت باز شدن جوانه ها  و گلدهی نامنظم خواهد شد و این خود باعث کاهش محصول و خشک شدن سر شاخه ها می گردد .

     آبیاری درختان گردو :

   تنش خشکی در درختان گردو باعث کاهش محصول سال و هم محصول سال های آینده می شود . عوامل متعددی مانند سن درخت˛قدرت رشد˛عملکرد و تراکم درخت در میزان آبیاری دخالت دارد . آبیاری درختان گردو به چند روش انجام می گیرد که عبارتند از:

غرقابی – نواری – قطره ای – بارانی و بابلر  

در بین سیستم های تحت فشار بهترین روش بابلر است که در کنار هر درخت یک تا دوتا شیر نصب می شود و باید در نظر داشته باشیم از اواخر مهر ماه گردو آبیاری نشود چون موجب سرمازدگی می کردد . 

راه های تکثیرگردو:                                                                                       

درختان گردو بسیار بلند هستند و چوب سخت آنها از بهترین و معروفترین چوبها است . گردو بیشتر به روش پیوند زدن مانند پیوند اسکنه ای˛ پیوندشکمی˛پیوند تی معکوس تکثیر می شود.

                                                         

                                                                          پیوند تی در گردو                                                               پیوند گردو    

هرس کردن درختان گردو :                                                                             

هرس کردن شامل دو مرحله میباشد.1 - هرس فرم درخت گردو2- هرس باردهی درخت گردو

1-هرس فرم : در سالهای اولیه ی رشد نهال انجام می شود بدین صورت که از فاصله 5/1متری نهال سر برداری میشود و محل بریدگی پوشانده میشود.که این امر باعث رشد شاخه های جانبی درخت گردو میشود.در سالهای بعد نیز تعداد شاخه ها کمتر شده وبقیه شاخه ها از روی تنه حذف میشوند.با این روش هرس کردن که تدریجی ودر سالهای اولیه رشد درخت صورت میگیرد فرم اصلی درخت شکل میگیرد.

2-هرس باردهی : این نوع هرس معمولا در اواخر زمستان وگاهی در تابستان هم انجام میشود.که شامل :حذف شاخه های مزاحم خشک وناجور میباشد.با دقت در انجام هرس میتوان سلامت درختان را به نحو مطلوب تامین کرد واز نامرغوب شدن گردوها جلوگیری کرد.این هرس را میتوان هر سال یکبار انجام داد.

برداشت گردو :

فصل برداشت گردو بستگی به شرایط محیطی دارد.مثلا در مناطق سرد در اواخر مهر ماه است.هنگام برداشت گردو پوست آن باید به رنگ قهوه ای مایل به خاکی در آمده باشد وپوست آن به راحتی از گردو جدا شود.برداشت محصول گردو باید در اولین فرصت که گردو پوست میدهد انجام شود و بعد از چیدن گردوها باید آنها را پوست کنده ومحصول را در سایه ودر جای خشک پهن کرد تا خشک شوند. از آنجایی که ارتفاع درخت گردو زیاد است برای برداشت مکانیزه واصولی از بالابر استفاده میشود که میتوان آنرا به تراکتور متصل نمود.

بیماری درختان گردو :

روش آبیاری درخت گردو برای جلوگیری از آفات و بیماریها خیلی موئثر است . در آبیاری آب نباید به تنه درخت برخورد کند چون باعث انتقال بیماری می شود . مهم ترین بیماری درختان گردو آ ب سیاه می باشد که در اثر قارچ فیتو فترا به وجود می اید . برای جلو گیری این بیماری دو اقدام اساسی باید صورت بگیرد : 1) انتخاب نهال های سالم   2) طشتکی کردن سیستم آبیاری تا آب به تنه برخورد نکند .

نکته ای که در درختان گردو خیلی قابل توجه است این است که درختان گردو را نباید هیچ زمانی سم پاشی کرد بلکه فقط قسمت های آسیب دیده را به موقع سم پاشی میکنند .

 

                                                                                                      گردو کاغذی

5 محصولات مشابه در شاخه های مختلف:

نظرات