جدید
شاه توت
Move your mouse over image or click to enlarge
  • شاه توت
  • شاه توت

نهال شاه توت

sh103

محصول جدید

شاه توت

 شاه توت بوم ایران و ترکیه است که به صورت خام و خشک مصرف می شود .میوه شاه توت آبدار و قرمز خوشرنگ است.درخت شاه توت عمر بسیار بالایی دارد .

جزییات بیشتر

موجود است

15,000 تومان بدون مالیات.

اطلاعات بیشتر

پراکنش جغرافیایی شاه توت :                                                                    

درخت شاه توت را متعلق به ایران و ترکیه می دانند درختی است که ارتفاع آ ن معمولا 4 تا 10 متر است رنگ پوست آ ن قهوه ای و جوانه های قوی دارد . شاه توت را در ایران شهر یزد به توت سیاه و در همدان به توت شرابی می شناسند . توت چون واریته های متفاوتی دارد بنابراین در آب و هوای نسبتا گرم تا معتدل و حتی نزدیک به سرد کاشته می شود . درختی نور پسند است و نور خورشید باعث رشد آن می شود .                                                                                                                                             

آبیاری شاه توت :                                                                                            

تمامی ارقام توت برای رشد خود به آب زیاد نیاز مند هستند . به طوری که سالانه حدود 600 میلی لیتر باران به صورت یکنواخت بایستی وجود داشته باشد تا نهال توت نیازی یه آ بیاری مصنوعی نداشته باشد . نهال جوان در سال های اول 2 تا 3بار در هفته به آبیاری نیاز دارد اما در سن بزرگسال آبیاری آن کمتر می شود .

خاک :                                                                                                                                     

خا کهای شنی – لومی برای رشد شاه توت ایده آل است خاکهایی که رطوبت زیادی را در خود نگه داشته و یا خاکهایی که با تابش مستقیم آ فتاب سله می بندند برا ی کاشت نهال توت تو صیه نمی شود . مخلوط بودن خاک با مواد پوسیده مانند برگ یا هوموس به خاک امکان تنفس و فعالیت باکتری های موجود برای فعل و انفعالات خاک توصیه می شود .

تکثیر شاه توت :                                                                                             

شاه توت معمولا از طریق قلمه زدن تکثیر می شود . قلمه ها را معمولا از شاخه های قوی و جوان تهیه میکنند.علاوه بر قلمه زدن شاه توت را می توان از طریق بذر ˛ خوابانیدن و پیوند زدن نیز تکثیر کرد. از پیوند های شکمی - اسکنه ای – مجاورتی – لوله ای و پیوند رو یریشه استفاده می شود ولی پیوند روی ریشه معمولا رایج تر است و 90 درصد پیوند ها به این صورت انجام می شود . توت ها در سال های اول زندگی محصول کمی تولید میکنند اما با گذشت سالها بر میزان محصول آنها افزوده می شود .

هرس درختان توت :                                                                                                                            

زمانی که درخت به خواب زمستانی رفته بایستی آن را هرس کرد شاخه خشک و بیمار را باید از بین برد و شاخه هایی که به داخل تاج درخت رفته اند را باید حذف کرد چون تولید میوه نمیکنند و فقط مواد غذایی درخت را به مصرف می رسانند . درخت توت معمولا به سادگی از بین نمی رود و نهال های کهنسال را می توان با هرس کردن و یک سری مراقبتهای خوب دوباره زنده کرد .

برداشت وموارداستفاده شاه توت :                                                                       

درخت توت معمولا از 5 سالگی شروع به میوه دهی میکند ود ر 8 تا 9 سالگی به حداکثر میوه دهی خود می رسد ولی این حالت را برای سالهای یعدی حفظ می کند .                                                                                               
اغلب همه میوه ها با هم نمی رسند لذا باید آنرا در چند نوبت چید برای چیدن چادر روی زمین در سایه انداز درخت پهن کرده و درخت را اگر تنومند نباشد با دست تکان داده تا میوه های رسیده از شاخه ها جدا شده روی چادر بریزند میوه توت سریعاً باید مصرف شود چون در سردخانه بیش از 2 تا 3 روز قابل نگهداری نیست و اگر بخواهند خشک کنند فوری باید در آفتاب پهن شود تا مقدار زیادی از آبش را از دست بدهد. میوه خشک را می توان بیش از دو سه سال نگهداری کرد . از میوه شاه توت برا ی مربا و انواع نوشیدنی ها استفاده می شود .                                                                                                                                                                                 

 

                                                                                   

 

                                                                                             

                                                                                                 شاه توت                                  

 

 

نظرات